Ana Sayfa Dört Önemli Tavsiye
Dört Önemli Tavsiye
Mustafa Odabaşı tarafından yazıldı   

1. Önce simulatörde çalışın!

RC Uçuş Simulatörü Uçak modelciliğine başlamayı kafanıza koyduysanız, en yakın model uçak mağazasından veya internet'ten bir R/C uçuş simulasyonu edinmeniz ve en az birkaç haftalığına simulatörde çalışmanız çok akıllıca bir iş olacaktır.

Bilgisayara takılabilen ve bizim gerçek uçuşlarda kullandıklarımıza benzer bir kumandası olan düzgün bir simülatör ile çalışmanın, kumanda hakimiyeti ve yön tayini konularında ilk acemiliği atmanıza büyük faydası olur.

2. İlk uçağınız mutlaka bir eğitim modeli olsun!

Paragon Trainer - Çok iyi bir ilk uçaktırGittiğiniz model uçak mağazasındaki diğer modellerin cazibesi sizi kandırmasın, evet eğitim (trainer) modelleri genellikle içinden çıktıkları kutuya benzeyen, albenisiz uçaklardır, ancak eğitim modelleri haricinde bir uçakla başlamak yapacağınız en büyük hata olur.

Model uçak dükkanında ilk uçağınızı alacağınızı söylerseniz zaten size bir trainer'dan başka uçak satmayacaklardır, bu nedenle alışveriş yaparken bunu mutlaka belirterek satıcının tavsiyelerini dikkate alın.

3. Acemiliği atana kadar bir uçuş eğitmeni ile uçun!

Eğitim UçuşuSimulatörde ne kadar çalışmış olursanız olun, gerçek bir model ile hemen uçabileceğiniz konusunda gereksiz bir özgüven edinmeyin. Acemiliği atana kadar yapacağınız uçuşlarda, yanınızda mutlaka bir uçuş eğitmeni bulunmalıdır ve mümkünse, eğitim uçuşları sağdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi eğitim kablosu takılmış radyo setleri ile yapılmalıdır. Uçağınızı alacağınız model uçak mağazası size bu konuda da yardımcı olabilir.

Eğer uçuş eğitmeni bulamadıysanız, uçuşa gittiğiniz pistteki deneyimli pilotlardan yardım isteyin.

Ancak şunu unutmayın ki uçak kırımı R/C modelcilikte olağan bir durumdur ve en deneyimli pilotların bile zaman zaman başına gelebilir. Size yardımcı olan pilota uçağınızı teslim ederken her türlü riskin size ait olduğunu bilin.

4. Kuralsız uçmayın ve güvenliği her zaman ön planda tutun!

Free Pist'in kralı Hüseyin KıralKimimizin bir hobi, kimimizin bir spor olarak gördüğü R/C uçak modelciliği, hepimizin keyif almak için yaptığı bir uğraştır. İşin keyif kısmı sizi yanıltmasın, model uçaklar oyuncak değildir ve şakası yoktur. Kuralsızlık ve dikkatsizlik büyük maddi hasarlara, yaralanmalara ve hatta ölümlere yol açabilir. Bu nedenle uçak modelciliğinin standart güvenlik kurallarına her zaman için uyun. Uçtuğunuz pistin kendine has ek kuralları varsa, bunlara da mutlaka riayet edin.

R/C uçak modelcileri için uçak kırımı olağan bir durumdur. En deneyimli pilotların bile başına gelebilir. Bu nedenle biz modelciler, uçak kırımına "kaza" demeyiz.

Kaza, çoğunlukla kuralsız uçuş neticesinde olur!
Video - Ucuz Atlatılmış bir Kuralsız Uçuş Örneği