Ana Sayfa Giriş
Giriş
İsmail Yücel ve B200'üBu yazıda ülkemizde ve dünyada bir çok havayolu kuruluşunda çok yoğun olarak kullanılan King Air B200 modelinin yapılmasını ve uçurulması ile ilgili adımları okuyabilirsiniz.

B200, Türkiye’de, özel havayolu şirketleri, Anadolu Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksek Okulu’nda ve Kara Havacılık Okulu’nda kullanılmaktadır. 17 Şubat 1993’de Orgeneral Eşref Bitlis’in düştüğü uçak da bir B200 idi.

Ben daha önce ARF uçak toplamıştım; ancak ilk kez baştan sona bir uçak hazırladım. Uzun ve yorucu bir süreç sonunda (27 Şubat – 21 Haziran) uçurabildiğim uçakla ilgili deneyimlerimi paylaşmak için bu metni hazırlamaya karar verdim. Yukarıda da değindiğim gibi ilk kez uçak yaptım. Mutlaka hatalı işlemler ya da daha pratik çözümler olacaktır. Konuda bilgili arkadaşlar isterlerse bana Bu E-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresinden ulaşarak uyarılarını iletebilirler. Ankara Model Uçak Kulübü (http://www.amuk.org) atölyelerinde hazırladığım bu projenin, uçak yapmayı düşünenlere faydalı olacağını umuyorum.

Beechcraft King Air B200

Beechcraft King Air B200Turboprop jet sınıfının en gözde uçaklarından biridir.

Teknik Özellikleri:

  • Personeli 2 pilot ve bir uçuş görevlisinden oluşur.
  • Koltuk sayısı: 10
  • Boş ağırlık: 3.419 kg
  • Max: 5.670 kg
  • Motorlar: 2 adet 850 shp turboprop
Performans
  • Max hız: 530 km/h
  • Tırmanma hızı: 3000 ft/min (Dakikada 914 m)
  • Tavan: 35.000 ft (10.670 m)
  • Menzil: 3.635 km (2,270 miles)

Ticari uçuşlarda kullanılan B200'ün içi
Ticari uçuşlarda kullanılan B200'ün içi
Ticari uçuşlarda kullanılan B200'ün içi
Ticari uçuşlarda kullanılan B200'ün içi

Anadolu Üniversitesinin B200'ü ön iniş takımı açılmayınca yukarıdaki gibi inmişti. Bu inişte can kaybı ya da yaralanma olmadı.

Neden King Air B200?

Timur Ayhün | Kara Pilot Binbaşı | 1970 - 2009Neden böyle sıra dışı bir uçağın modelini yapmaya karar verdiğime gelince... Bunun sebebi rahmetli kuzenim Kara Pilot Binbaşı Timur Ayhün’dür derim.

Timur ile çocukluğumuz beraber geçmişti. O askeri liseye gidince ayrılan yolumuz, Ankara’da üniversite yıllarında tekrar kesişti. O Harbiye’de , biz fakültede hafta sonlarında görüşüyorduk.

O, mezun olup UH1 pilotu olarak Kara Kuvvetlerine katıldı. Çok geçmeden ABD’de AH-1P Cobra eğitimi aldı ve uzun yıllar bu helikopter ile uçtu. Son yıllarda görevine Ankara’da devam etmesi sayesinde yine bol bol görüştük. Bu dönemde Timur, bizi uçuşta sık sık  ziyaret etmişti.

2007 yılında Kara Kuvvetleri B200 eğitimi için onu tekrar ABD’ye gönderdi. 6 aylık eğitim sonrası tekrar kıtasına katıldı; ancak 2007 sonunda yakalandığı Akciğer CA’dan kurtulamayarak 27.02.2009’da hayata gözlerini yumdu.

Ben kendimce onu anmak istedim. Helikopter konusunda bilgim olmadığı için de son kullandığı uçağın modelini yapıp uçurmaya karar verdim.

Timur'la Model Uçak Pistinde
Timur'la B200'ün Pilot Kabininde

Projelendirme

Karar verdim vermesine ama, elimde uçağın resimleri ve aşağıdaki 3 görünüşlü çiziminden başka bir veri yoktu. Ben de kulüpteki arkadaşlarım sevgili Osman Şar, Barış Okat ve Yıldırım Manyas’ın da fikirlerini ve yardımlarını alarak uçak yapımına başladım.

Uçağı hazırlamak için kullandığım çizim

B200 Motoruİlk olarak daha önce mavi mantar benzeri, elektrikli uçağımda  da kullandığım Towerpro Combo 2409-12T motoru ile bir sistem düşündüm. Bana göre bu motor, yaklaşık 700 gramlık uçağı akrobatik şekilde oldukça iyi uçurmuştu. Ben uçağımı 2 kilograma göre hesap ederek bundan 2 tanesi ile trainer modda uçabileceğimi düşündüm.

Hobbycity’den almış olduğum Towerpro combo içeriği : Motor-ESC-Pervane den oluşuyor. Kargo hariç bedeli  18,56 USD oldukça güçlü bir motor basit modeller için kesinlikle tavsiye ederim. Alacak arkadaşlar mutlaka yedek şaftını da alsınlar, özellikle önden motor olarak kullanacaklarsa.

HXT 900 ServoUçakta servo olarak gene hobbycity den aldığım HTX 900 micro servoları kullandım (3,65 USD).

Sadece elevator de metal dişli olanı tercih ettim.

Yapım materyali olarak Bauhaus’tan aldığım 5 santimetrelik mavi yalıtım köpüklerini kullandım.

Kanatlar ve gövdeye 2 tane gitti ki, tanesi 10 TL idi.Motorla ilgili detaylı bilgi için:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4709

Servoyla ilgili detaylı bilgi için:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=662&Product_Name=HXT900_9g_/_1.6kg_/_.12sec_Micro_Servo