Ana Sayfa Li-Po Şarj Tavsiyeleri
Li-Po Şarj Tavsiyeleri
Mustafa Odabaşı tarafından yazıldı   
Lithium Polymer bataryaların bir önceki makalede saydığımız avantajlarının yanı sıra, bu tür bataryaları şarj ederken dikkat edilmesi gereken birçok nokta da vardır.

Kaliteli bir LiPo Balance ChargerÖncelikle, bir LiPo batarya, sadece bir Lithium Batarya Şarj Cihazı ile şarj edilmelidir. Şarj için Ni-Cd / Ni-Mh şarj cihazları kesinlikle kullanılmamalıdır.

Balanced Charging

LiPo bataryalardaki hücreler şarj bitiminde birbirine çok yakın veya eşit voltajlarda kalacak biçimde şarj edilmezlerse bataryaya zarar verecek ve en iyi ihtimalle bataryanın ömrünü kısaltacaktır.

Hücre voltajları dengelenecek şekilde yapılan şarja "balanced charging" adı verilir ve sadece lithium batarya şarj cihazları balanced charging yapabilir.

Overcharging

Bir Ni-Cad veya Ni-Mh batarya aşırı şarj (overcharge) konusunda son derece toleranslıdır. Gel gelelim LiPo batarya hücreleri kesinlikle aşırı şarj edilmemelidir. Bir LiPo batarya hücresinin şarjlı voltajının teoride 3.7V olduğunu söylemiştik. Gerçekte ise şarjdan çıktığı anda ise hücre voltajı 4.2V okunur. Bu değerlerin üstündeki hücre voltajları son derece tehlikelidir.Video - Aşırı şarj edilen LiPo batarya alev alıyor.

LiPo Bataryaları Şarjda Yalnız Bırakmayın

Şarj cihazınızın arızalanacağı tutar ve şarjı kesmezse, yukarıdaki videoda izlediklerinizin evinizde gerçekleşmesini istemezsiniz. Bu nedenle LiPo bataryalarınızı şarj ederken yanlarında olun, çıkmanız gerekiyorsa bataryayı şarj cihazından mutlaka ayırın.

Şarj Akımı

Bir LiPo batarya, eğer batarya üreticisi tarafından daha yüksek bir şarj akımı kullanılabileceği belirtilmemiş ise, 1C akımla şarj edilmelidir. Yani bataryanızın kapasitesi 2,200 mAh ise, şarj ederken kullanacağınız akım 2.2A olmalıdır.

Hücre Sayısı

Bataryanızı şarja taktığınız zaman kullandığınız şarj cihazının bataryanızın hücre sayısını doğru okuduğundan emin olun ve birkaç dakika için cihazın hücre sayısını değiştirip değiştirmediğini kontrol edin. Yanlış hücre sayısı ile şarj etmek batarya hücrele voltajlarının aşırı farkına, bu da bataryanın alev almasına, hatta patlamasına neden olabilir.

Yapısal Bütünlük

Şişmiş bir Li-Po hücresiDarbe almış, ezilmiş, yırtılmış, delinmiş veya kalıcı olarak şişmiş Li-Po bataryalarınızı kesinlikle şarj etmeyin.

Eğer yapısal olarak sağlam görünen bir bataryanızı şarj ederken şişme belirtileri gösteriyorsa şarjı derhal kesin ve batarayayı güvenli bir yere taşıyarak durumunu gözleyin. Aynı şekilde sağlam görünen bir batarya şarj sırasında tütme belirtileri gösterirse, hemen şarjı keserek bataryayı yangın riskine karşı güvenli bir yere taşımalısınız.

Sıcaklık

LiPo bataryalarınızı şarj ederken, yapısal bütünlüklerinde bir sorun yoksa dahi arada bir bataryanın sıcaklığını kontrol edin. Bataryanız şarj olurken ısınmamalı veya çok az miktarda ısınmalıdır. Eğer belirgin biçimde ısınıyorsa, şarj akımını düşürün. Hala ısınıyorsa bataryanızda bir problem olabilir, şarj etmeyin ve o bataryayı kullanmayın. Bazı LiPo şarj cihazlarında ısı yükseldiğinde şarjı kesen sensörler bulunur, eğer bütçeniz elveriyorsa şarj cihazınızı bunlardan seçin.