Ana Sayfa Motor Seçimi
Motor Seçimi
Mustafa Odabaşı tarafından yazıldı   
Uçağımıza karar verdikten sonra yapacağımız seçim motor üzerine olacaktır. Temel aerodinamik bilgilerinde bahsetmiştik, bir uçağın üzerindeki dört aerodinamik kuvvetten biri olan thrust, yani itme kuvveti, motorumuzun çevirdiği pervane tarafından sağlanır.

Bir elektrikli trainer'ın motor ve ESC'siEğer elektrikli uçuşa yöneldiyseniz, seçtiğiniz uçakta hangi motoru kullanmanın uygun olacağı, uçağınızın yanında gelen kurulum kitapçığında yazıyordur. Uçağınızın elektrik motoruna, motor üreticilerinin tablolarını inceleyip, uçağın tipine ve uçuş ağırlığına uygun bir motor bularak da karar verebilirsiniz. Ayrıca uçağı aldığınız model uçak mağazası da size uygun olan elektrik motoru konusunda önerilerde bulunacaktır.

Tavsiyemiz yeni tipte fırçasız (brushless) motorları tercih etmenizdir. Fırçasız elektrik motorları daha verimli ve uzun ömürlüdür. Satın aldığınız elektrik motoruna uygun bir de ESC (Electronic Speed Controller) almanız gerekir. ESC'nin, motorun çektiği maksimum akımın en az %10 fazlasını karşılayacak özelliklerde olması önerilir. Motor ile ESC'nin birlikte geldiği setler de vardır ve genelde ayrı ayrı satın almaktan daha ucuza malolur.

Yakıtlı, yani içten yanmalı model uçak motorları üç temel tiptedir;
  1. İki zamanlı model uçak yakıtlı motorlar
  2. Dört zamanlı model uçak yakıtlı motorlar
  3. Benzinli motorlar
İki zamanlı motor
Dört zamanlı motor
Benzinli Motor
Dört zamanlı motorlar yüksek tork sağlar, yakıt tüketimleri düşüktür ve sesleri çok güzeldir, ancak daha pahalıdırlar ve sübap ayarları gibi bilgi ve tecrübe gerektiren tarafları vardır. Bu nedenle dört zamanlı motorları yeni başlayacaklara tavsiye etmiyorum. Benzinli motorlar ise genellikle çok büyük modellerde kullanılır ve benzinle çalıştıkları için hem karmaşıktırlar, hem pahalıdırlar, hem de işletimleri büyük dikkat ve özen gerektirir. Kısacası, yeni başlayacaklar için en uygun yakıtlı motor tipi, makul fiyatları ve karmaşık olmayan yapıları ile iki zamanlı motorlardır.Model uçak motorları, cubic inch cinsinden motor hacimleri ile anılırlar. 0.46 cubic inch'lik bir motora kısaca 46'lık, 0.60 cubic inch'lik bir motora 60'lık denir. 0.90 cubic inch'lik bir motora 90'lık, vs... Uçak boyutlarının da üzerlerine takılması uygun olan motora göre 46'lık, 60'lık, 90'lık uçak gibi isimlendirildiğinden daha önceki makalelerde bahsetmiştik. İlk uçağınız için ilk motorunuzu alırken, seçtiğiniz uçağın boyutlarına ve ağırlığına uygun bir motor tercih etmeniz gerekir. Aynı motoru gelecekte aynı boyutlarda başka uçaklarınızda da kullanabilirsiniz, bu yüzden eğer bütçeniz elveriyorsa kaliteli bir motor satın almanız iyi olur. İki zamanlı motorların krank milinde rulman olan tipleri, rulmansız olanlara göre daha yüksek performanslı ve uzun ömürlüdür. Bu nedenle daha pahalı olmasına rağmen bence rulmanlı bir motor edinmenizde fayda var. Ayrıca motor seçiminizi yaparken, yedek parçasına kolay ulaşılan bir marka ve modeli tercih etmeniz, daha sonra başınızın ağrımasını engelleyecektir.

Kim bilir, belki bir gün!Uçağınızın motorunun güçlü olması iyi birşeydir, ancak uçağınızın hafif olması da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle güçlü olsun diye, örneğin, 46'lık uçağınıza 60'lık bir motor almanız uçağınızın burnunu gereksiz yere fazlaca ağırlaştırır. Uçağın ağırlık merkezini düzeltmek için bir de kuyruğa ağırlık eklemeniz gerekir, attığınız taş, ürküttüğünüz kuşa deymez. Aynı markanın aynı hacimde farklı modellerinde bile büyük güç farkı vardır. Bu yüzden eğer güçlü bir motor istiyorsanız size tavsiyem 46'lık uçağa 46'lık motor alteratiflerinden güçlü bir model seçmeniz olacaktır. Bu sayede uçağınız hem güçlü olur, hem de hafif kalır.

Unutmayın, hafif uçak iyidir!