Ana Sayfa Uçak Modelciliği Free Pist Kuralları Nelerdir
Free Pist'in Kuralları Nelerdir
Mustafa Odabaşı tarafından yazıldı   

Free Pist'in herkese açık olması, kuralları olmadığı anlamına gelmemektedir. R/C modelcilik keyif için yapılan bir hobidir ve kimseyi tehlikeye atmadan, huzur kaçırmadan, "keyif içinde" yapılmalıdır. Bu nedenle Free Pist'e gelen tüm modelcilerin, çoğu hava modelciliği'nin standart güvenlik kuralları olan ve Free Pist müdavimleri tarafından uygulanan aşağıdaki ilkelere uygun hareket etmeleri beklenir. Bu şekilde uçuş gününün huzurlu ve kazasız bir şekilde sonlandırılması mümkün olacaktır.

Aşağıdaki kuralların bir bölümü, bolca seyirci trafiği olan Free Pist'e gelen ziyaretçiler için de geçerlidir;

 1. Free Pist'de dostluk ve yardımlaşma esastır. Eğer uçuş hazırlığı veya uçuş esnasında herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa, hiç çekinmeden çevrenizdekilerden yardım isteyin.
 2. 2.4 Ghz harici bir radyo vericisi kullanıyorsanız, sizden önce gelmiş olan tüm pilotlara frekansınızı bildirin ve her uçuş öncesi frekansınız ile birlikte radyonuzu açacağınıza dair yüksek sesle duyuru yapın. Eğer sizi duymadığından şüphelendiğiniz bir pilot varsa, yanına giderek radyo açacağınızı ve frekansınızı söyleyin.
 3. Eğer R/C uçuş konusunda acemi iseniz, özellikle de ilk uçuşunuzu yapmak üzere piste geldiyseniz yanınızda uçuş eğitmeniniz bulunmalıdır ve mümkünse eğitim uçuşları eğitim kablosu takılmış radyo setleri ile yapılmalıdır. Acemi olduğu halde eğitmensiz uçuş yaparak pistteki tüm pilotları tehlikeye atanlar hoş karşılanmaz, bu nedenle eğitmeniniz yoksa mutlaka etrafınızdaki deneyimli pilotlardan yardım isteyin.
 4. Uçak kırımı R/C modelcilikte olağan bir durumdur ve en deneyimli pilotların bile zaman zaman başına gelebilir. Size yardımcı olan pilota uçağınızı teslim ederken her türlü riskin size ait olduğunu ve uçağınızın başına bir şey gelirse sorun çıkarmamanız gerektiğini bilin.
 5. Motor çalıştırma, motor ayarı, motor ısıtma gibi ön hazırlıklar pistte veya pist kenarında yapılamaz. Uçağınızla ilgili tüm ön hazırlıkları, bu işler için kullanılan bölümde yapın. Şekil üzerinde görmek için buraya tıklayın.
 6. İnişe karar verdiğinizde "iniş var" diye yüksek sesle bağırarak diğer pilotları uyarın. Acil iniş yapmanız gerekiyorsa, uyarınız birkaç defa ve mümkün olduğunca yüksek bir sesle "acil iniş var" şeklinde olmalıdır. 
 7. İniş ve kalkışlarınızı rüzgara karşı yönde yapın ve iniş/kalkış esnasında pisti uzun süre işgal etmeyin. İniş sonrasında uçağınızı pistten almadan önce iniş yaklaşımında olan başka uçak olup olmadığını kontrol edin. Havada olan diğer pilotları piste çıkacağınız konusunda uyarın.
 8. Kalkış sonrasında uçuşunuzu tehlikeye atmayacak bir hızla pistten ve pist kenarından çekilerek, iniş sırasında pistten çıkabilecek uçaklara karşı güvenli bir mesafeye geçin. Şekil üzerinde görmek için buraya tıklayın.
 9. Uçuşlarınızı, park halindeki uçakların tersi istikamette ve en az 30 metre uzakta kalacak şekilde yapın. Uçuşlarınızı kesinlikle diğer pilotların üzerine, tepesine ve arkasına doğru yapmayın. Özellikle akrobatik uçuşlarınızı mümkün olduğunca uzakta yapın. Şekil üzerinde görmek için buraya tıklayın.
 10. Havada aynı anda üçten fazla uçak varsa, havadaki uçak sayısı azalana kadar uçuşunuzu erteleyin.
 11. Uçarken gözünüzü uçağınızdan ayırmayın, etrafınızı seyretmeyin.
 12. Frekans sormak gibi zaruri bir sebep olmadıkça uçağı havada olan pilotların yanına giderek konuşmayın, dikkat dağıtmayın.
 13. Dikkatinizin dağılmaması için uçuş sürenizi en fazla 10 dakika ile sınırlayın ve iki uçuş arasına en az 20 dakika süre koyun.
 14. Çalışan motorların pervane hizasında durmayın. Toprak bir pistte olduğumuz için, pervanenin fırlatacağı bir taş veya pervaneden kopan bir parça ciddi bir yaralanmaya neden olabilir.
 15. Free Pist piknik alanı değildir, pilotların ve uçakların bulunduğu bölüme fazlaca yayılmayın. Çoğu uçmayacak olanlardan oluşan kalabalık bir grupla gelecekseniz, otomobillerin park edildiği kısmın arkasındaki güvenli alana istediğiniz gibi yayılabilirsiniz. Şekil üzerinde görmek için buraya tıklayın.
 16. Çocuklarla gelecekseniz, çocukların uçakların park edildiği ve çalıştırıldığı bölümde dolaşmasına, piste çıkmasına ve uçuş alanına girmesine izin vermeyin. Dakikada 12,000 devirle dönen bir uçak pervanesinin hiç şakası yoktur!
 17. Oyuncak sınıfına giren uzaktan kumandalı hava taşıtları ile R/C model uçakların uçtuğu bölümde uçmayın. Bu oyuncaklar fazla küçük oldukları için kontrolleri çok zordur ve rüzgardan fazlaca etkilenerek kolayca kontrolden çıkabilirler. Bu tür oyuncaklar ile oynamak istiyorsanız pistin 50 metre uzağında uçurun. Şekil üzerinde görmek için buraya tıklayın.
 18. Free Pist R/C kara taşıtları için uygun değildir, R/C kara taşıtları ile gelecekseniz, pistteki pilotları toza bulamamak ve dikkat dağıtmamak için aracınızı pistin 50 metre uzağında kullanın. Şekil üzerinde görmek için buraya tıklayın.