Ana Sayfa Piste Gitmeden Önce
Piste Gitmeden Önce
Mustafa Odabaşı tarafından yazıldı   
Kırımsız ve daha da önemlisi kazasız bir uçuş günü için, uçağınızı ve yer donanımınızı otomobile atıp pistin yolunu tutmadan önce aşağıdaki kontrol listesini gözden geçirmelisiniz. Pilotaj hatalarını bir yana bırakırsak, kırım ve kazalar çoğunlukla basitçe halledilebilecek küçük sorunlardan kaynaklanıyor.

Verici ve alıcı bataryaları şarjlı mı?

Alıcı BataryasıUçağınız havadayken boşalan bir batarya iyi ihtimalle kırıma, kötü ihtimalle acı bir kazaya neden olacaktır. Özellikle Ni-Cd ve Ni-Mh bataryaların self discharge adı verilen, "kullanılmadığı halde şarjını kaybetme" problemi nedeniyle, bu tür bataryalar kullanıyorsanız her uçuş günü öncesinde tamamen doldurmalısınız.

Alıcı ve vericilerde Li-Po bataryaların kullanılması hem ağırlık, hem de güvenlik açısından avantajlıdır. Li-Po bataryalar çok uzun süreler kullanılmadan bekleseler dahi şarjlarının çok küçük bir bölümünü kaybeder ve sizi kötü bir sürprizden korur.

Motor ve egzos vidaları sıkı mı?

İçten yanmalı motorlu uçaklarda meydana gelen titreşimin motor ve egzos vidalarını gevşetebildiğini biliyoruz. Uçuş için yola çıkmadan önce motor ve egzos üzerindeki vidaların sıkılığını kontrol etmeniz, havada iyice gevşeyip basınç kaybı ile motorunuzun susmasını önleyecektir.

Pervane doğru ölçülerde, balanslı ve sağlam mı?

Propeller BalancerFazla küçük bir pervane motorunuzun aşırı devirlenerek arızalanmasına, fazla büyük bir pervane ise motorun aşırı zorlanmasına neden olur. Pervanedeki balanssızlık da büyük miktarda titreşime yol açacak ve bir kırım/kaza ihtimalini arttıracaktır. Çatlak bir pervane ise siz daha motorunuzu çalıştırırken koparak birinin yaralanmasına neden olabilir. Bu nedenle uçuş için yola çıkmadan önce pervanenizi mutlaka kontrol edin.

Uçağın ağırlık merkezi doğru yerde mi?

Özellikle ilk defa uçacak bir uçakta mutlaka ağırlık merkezinin kontrol edilmesi gerekir. Ağırlık merkezinin yerinde olmaması uçağınızın dengesiz uçmasına neden olacak, bu da uçağın kontrolünü zorlaştırarak kırım/kaza ihtimalini arttıracaktır. Özellikle ağırlık merkezinin olması gereken noktadan geride olması uçuşu çok kötü yönde etkiler. Bu durumda mutlaka bataryanın yeri değiştirilerek, yetmiyorsa uçağın önüne ağırlık ekleyerek ağırlık merkezi doğru noktaya getirilmelidir.

Uçaktaki menteşe, clevis  ve çekme halkaları yerine sağlamca tutunuyor mu?

Aileron HingeUçağınızın havadayken başetmek zorunda kaldığı kuvvetleri hayal etmeniz güç olabilir. 100 km/saat hızla giderken otomobilinizden elinizi dışarı çıkarın ve havanın elinize uyguladığı basıncı hissedin. Çok daha büyük yüzeyleri olan uçağınızın karşı karşıya kalacağı kuvvetler bundan çok daha yüksek olacaktır, bu nedenle de kanat menteşelerinin (hinge), clevislerin ve çekme halkalarının (control horn) yerinde ve sağlamca tutturulduğundan emin olun.

Servolar sağlam mı ve vidaları yerinde mi?

Servo KoluUçak kırımlarının çokça görülen nedenlerinden biri de servo kollarından birinin vidasının takılmamış veya gevşemiş olmasıdır. Uçaktaki titreşim ve servo hareketleri birleşince servo kolunun yerinden çıkarak uçağın kontrolünün kaybedilmesi işten bile değildir. Bu nedenle servolarınızın düzgün çalışıp çalışmadığını ve tüm servo vidalarının sıkılığını uçuş günü öncesinde kontrol edin.

Servo hareketlerini kontrol yüzeylerine ileten metal çubukları (pushrod) servo kollarına bağlamak için en güvenli yol, Z-Bend adı verilen biçimde, pushrod'un Z harfi şeklinde eğilmesidir. Z-Bend bir pense ve kargaburun yardımıyla yapılabileceği gibi, bu iş için üretilmiş Z-Bend Plier adında bir el aleti de model uçak mağazalarında satılmaktadır. Easy connector adı verilen ve pushrod'un içerisinden geçtiği metal parçalar, vidaları titreşim ile kolayca gevşeyebildiği için mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

Z-Bend
Z-Bend Plier
Easy Connector

Kontrol yüzeyleri doğru yönde mi hareket ediyor?

Radyo vericinizi başka bir uçağın ayarlarında unutmuş olabilirsiniz veya radyonuzu kurcalarken bir kontrolü yanlışlıkla ters çevirmiş olabilirsiniz. Ters yönde hareket eden bir kontrol yüzeyi, özellikle de aileron, kesin kırım/kaza sebebidir. Bu nedenle radyodan gönderdiğiniz sinyallerin doğru yönde hareketlere çevrildiğinden emin olun.
 

Mustafa Kemal Atatürk