Ana Sayfa Radyo Sistemi Seçimi
Radyo Sistemi Seçimi
Mustafa Odabaşı tarafından yazıldı   
Futaba T7C 2.4 GHz Radyo VericisiRadyo sistemi dendiğinde aklımıza, uzaktan kumanda alıcısı, uzaktan kumanda vericisi, servolar, açma kapama anahtarı, bağlantı kabloları ve sistemi besleyen bataryalar gelir. Sadece "radyo" dediğimizde ise biz modelciler uzaktan kumanda vericisini kastederiz. Bir model uçak pistinde "35.140 frekansında radyo açacağım" şeklinde bir anons duyduğumuzda, anonsu yapan pilotun otomobilinin radyosunu değil, 35.140 frekansında çalışan uzaktan kumanda vericisini açmak üzere olduğunu anlarız.

Radyo sistemi, öncelikle uzaktan kumanda vericisi (transmitter/TX) üzerindeki açma kapama anahtarının, daha sonra da uçağın üzerindeki açma kapama anahtarının açılması ile devreye alınır.

Uzaktan kumanda vericisi (transmitter/TX) pilotun elindedir ve kumanda üzerindeki çubukları ve düğmeleri kullanarak uçaktaki alıcıya (receiver/RX) sinyaller gönderir. Bu sinyalleri alan receiver, sinyalleri işleyerek bağlantı kabloları (servo wires) aracılığı ile servolara iletir. Servolar, içerisindeki küçük elektrik motorları ve dişliler ile, gelen elektronik sinyalleri mekanik dairesel hareketlere dönüştürür. Bu dairesel hareketler ise pushrod adı verilen metal çubuklar ile uçağın kontrol yüzeylerine iletilir. Bu sayede pilot, yüzlerce metre uzaktaki uçağını kontrol edebilir.

2.4 GHz Alıcı
Servo
Alıcı Bataryası
Açma-Kapama Anahtarı
Uzatma Kablosu

Futaba 14MZ 2.4 GHz 14 kanal radyo vericisi. Fiyatı mı? ABD'de bile $2300 USDİlk uçağınız için radyo sisteminizi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, özellikle uzaktan kumanda vericisi ve alıcısının, iyi kullanıldığı taktirde çok uzun ömürlü olduğudur. Birçok modelci bundan onlarca sene önce satın aldıkları radyo setlerini hala kullanmaktadır. Bu nedenle eğer bütçeniz elveriyor ise, bu uğraşta uzmanlaştıkça ortaya çıkabilecek ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak fazla basit olmayan bir radyo seti edinmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle, analog radyolar yavaş yavaş tarihe karıştığı için satın alacağınız radyo seti mutlaka dijital olmalıdır. Dijital radyolar daha hassastır ve daha fazla ayar olanağı sağlar.

İkinci karar vermeniz gereken konu, alacağınız radyonun kaç kanallı olacağıdır. 14 kanala kadar çıkan radyo setleri mevcuttur ancak kanal sayısı arttıkça radyo setinin fiyatı da katlanarak artar. Burada altına inmemeniz gereken rakam 4'dür. Dört kanallı bir radyo seti ise, bir uçağın ancak temel kontrol ihtiyaçlarını karşılar. Uzmanlaştıkça flap tanımlama, hava freni tanımlama, iniş takımlarını açma/kapama, bomba/paraşütçü bırakma, korna çalma (gülmeyin, böyle bir projem var) gibi birçok ek fonksiyona ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle en az 6 kanallı bir radyo seti edinmeniz akıllıca olur.

Üçüncü ve son olarak, radyo setinizin hangi frekansta çalışacağına karar vermeniz gerekir. AM bandında çalışan radyolar artık tarihe karışmıştır, bu yüzden onları es geçiyorum. FM 35 MHz ve 72 MHz bandında çalışan radyolar ise hala satılmaktadır. Radyo sistemlerinde en yeni teknoloji ise 2.4 GHz bandında çalışan radyolardır ki, büyük avantajları olduğu için size önerim senelerce kullanacağınız radyo setinizi kesinlikle 2.4 GHz bandında çalışanlardan seçmeniz olacaktır.Bir model uçak pistine gittiğinizde birçok deneyimli modelcinin FM bandında radyolarla uçtuğunu görürsünüz. Sanmayın ki işi bilmedikleri içindir. Pek çoğu aynı radyoyu uzun senelerdir kullanmaktadır ve onca sene içerisinde birçok ek FM radyo alıcısı da edinmişlerdir. Onca donanımı 2.4 GHz'e yükseltmek oldukça maliyetli olduğu için hala FM bandında uçarlar. Siz yeni başlayacağınız için 2.4 GHz ile başlayın.Radyo sistemleri değişik konfigürasyonlarda satılabilmektedir. Bazı setlerin içerisinden sadece radyo alıcısı ve vericisi ile verici bataryası çıkmakta, bazıları servolar, açma kapama anahtarı, alıcı bataryası da dahil olmak üzere tam set olarak satılmaktadır. Setin bazı parçalarını ayrıca satın alıp almamak, size kalmıştır. Bazen sadece alıcı ve verici bulunan setler çok ucuza bulunabilmektedir, bu yüzden radyo setinizi satın almadan önce iyice araştırmanızda fayda var.

Türkiye'deki popüler radyo sistemi markaları Futaba, JR, Hitec ve Airtronics'dir ve hepsinin 2.4 GHz bandında çalışan modelleri vardır. Bütçenize göre bir tercih yapabilirsiniz.